Coraz bliżej Święta, czas spokoju, a po nich FAJERWERKI ludzki zwyczaj obchodzenia końca roku i źródło niewyobrażalnego stresu zwierząt. Tak mocne bodźce słuchowe i wzrokowe mają wielkie znaczenie dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Idealnie by było zakazać, ale póki co, trzeba sobie jakoś radzić.
Nie wiesz co robić? Nie zwlekaj. Przygotuj się. Jeśli Twój pupil nie daje ewidentnych objawów lękowych zwróć uwagę, jak reaguje na intensywne dźwięki, może ziaje, oblizuje się lub ślini, , kładzie uszy po sobie, traci apetyt, a może tylko domaga się większej niż zwykle uwagi. Jeśli tak, to koniecznie skonsultuj te zachowania z lekarzem weterynarii.
Każdy pacjent jest inny i wymaga innych leków czy dawek. Pacjenci leciwi, niewydolni oddechowo lub kardiologicznie, o obniżonym ciśnieniu krwi, niewydolni nerkowo lub wątrobowo wymagają innych leków lub innych dawek. Szczególną ostrożność należy zachować u ras brachycefalicznych czy obciążonych możliwością mutacji genu MDR1. Oddzielną grupę stanowią pacjenci cierpiący na ataki padaczkowe. Wymagają kropli z konopi lub silnych leków psychotropowych o działaniu przeciwdrgawkowym, a te z kolei lubią ‘mieć czas’, żeby wysycić organizm.
Nigdy nie stosuj swoich leków na własną rękę u zwierząt, zawsze skonsultuj to z lekarzem weterynarii. Możesz nie pomóc, możesz też zaszkodzić. Ostre stany lękowe są częstą przyczyną zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, a to już nie przelewki. Źródło bólu fizycznego i psychicznego, zaburzeń socjalnych, upośledzonych czynności fizjologicznych, patologicznego oddawania moczu i kału, samouszkodzenia. Nie dopuść do tego, chroń przyjaciela, oddal się od hałasu, zasłoń okna, a przede wszystkim nie zostawiaj samego, no i nie spuszczaj w tym czasie ze smyczy
Jesteś mu to winien.
Spokojnego Sylwestra dla wszystkich.
Lekarz weterynarii Agnieszka Porębska
spec. chirurgii i radiologii weterynaryjnej
Przychodnia Weterynaryjna Trzech Diamentów
Bielsko-Biała ul. M. Gorkiego 20